„Spektrum możliwości”
Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie w grudniu b.r. zakończył realizację projektu systemowego pt.: „Spektrum możliwości”
Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie w grudniu b.r. zakończył realizację projektu systemowego pt.: „Spektrum możliwości” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W wyniku rekrutacji, która odbyła się w miesiącach styczeń – luty br. wyłoniono grupę docelową złożoną z 8 beneficjentów ostatecznych (6 kobiet, 2 mężczyzn):
- 7 osób bezrobotnych, w tym 1 osoba niepełnosprawna w stopniu lekkim;
- 1 osoba nieaktywna zawodowo.
Beneficjentami projektu były osoby w wieku aktywności zawodowej, mieszkający na terenie gminy Puchaczów oraz korzystający ze świadczeń pomocy społecznej.
Projekt zakładał kompleksowe wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wykorzystując instrumenty aktywizacji społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej oraz zawodowej.Uczestnicy zostali objęci różnorodnymi działaniami w projekcie. Ze wszystkimi beneficjentami zawarto kontrakt socjalny.
W ramach projektu beneficjenci ukończyli następujące kursy bądź szkolenia:
- Zajęcia grupowe i indywidualne w zakresie treningu kompetencji i umiejętności społecznych-wsparcie psychologiczne w liczbie 48 godzin zajęć grupowych i 24 godzin konsultacji indywidualnych (3 godz/os.). Szkolenie odbyło się w terminie 13.06-21.06.2011r. Tematyka zajęć dotyczyła m.in. następujących zagadnień: Sposoby radzenia sobie ze stresem, Rozwój osobisty, Asertywność, Kreowanie wizerunku osób z elementami wizażu, Zarządzanie sobą w czasie, Komunikacja werbalna i niewerbalna.
- Warsztaty z doradcą zawodowym w liczbie 8 godzin zajęć grupowych i 8 godzin konsultacji indywidualnych (1 godz./os.). Zajęcia odbyły się w terminie 13.06-21.06.2011r.
- Szkolenia i kursy zawodowe, które pozwoliły na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych:
- Kurs prawa jazdy kat. B – w wymiarze 60 godz., organizowany w Ośrodku Szkolenia Kierowców PROGRES w Lublinie w terminie 28.07.2011-24.09.2011. W kursie brały udział 3 osoby, w chwili obecnej uczestniczki znajdują się na etapie zdawania egzaminów praktycznych.
- Kucharz małej gastronomii – w wymiarze 110 godzin, kurs odbył się w terminie 20.09-12.10.2011r. Był organizowany przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie, a miejscem zajęć praktycznych był Szpital Wojskowy w Lublinie. W szkoleniu aktywnie uczestniczyły 2 osoby.
- Obsługa kas fiskalnych oraz podstawy obsługi komputera - w wymiarze 96 godzin, kurs był realizowany przez NS Niepubliczne Centrum Kształcenia w Chełmie, natomiast zajęcia odbywały się na ul. Królewskiej 3 w Lublinie w okresie 22.09.2011-14.10.2011. W szkoleniu brała udział 1 osoba.
- Kurs brukarza – w wymiarze 104 godzin, termin realizacji 12.10-28.102011r. Zajęcia teoretyczne odbywały się w Ośrodku Szkolenia, Dokształcania i Doskonalenia Kadr KURSOR w Lublinie, natomiast zajęcia praktyczne były realizowane przez firmę ROB-JAN s.c. w Lublinie. W kursie wzięły udział 2 osoby.
Uczestnicy projektu poza w/w wsparciem otrzymali zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, materiały szkoleniowe, materiały promocyjne, ubezpieczenie NW, badania lekarskie oraz wyżywienie. Ponadto beneficjenci korzystali ze wsparcia finansowego w formie zasiłków celowych na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie systemowym w roku 2012 proszone są o kontakt z kierownikiem, bądź pracownikami socjalnymi Ośrodka Pomocy Społecznej w Puchaczowie, ul. Tysiąclecia 8 lub pod numerem telefonu 81 75 75 068.
Koordynator lokalny projektu - E. Kaźmierczak